Soundgarden

Został założony w 1984 przez Chrisa Cornella (śpiew) oraz Hiro Yamamoto (gitara basowa), do których w późniejszym czasie dołączył Kim Thayil (gitara), który przeprowadził się do Seattle z Illinois z Hiro Yamamoto oraz Brucem Pavittem. Ten ostatni po przeprowadzce założył wytwórnię płytową Sub Pop. Nazwa zespołu wzięła się od "The Sound Garden", nazwy artystycznej instalacji dźwiękowej w parku Magnussen w Seattle.

Pierwotnie Chris Cornell grał na perkusji i jednocześnie śpiewał, jednak zespół zatrudnił Scotta Sundquista na stanowisko perkusisty, by Cornell mógł się skupić na wokalu. Pierwszymi nagraniami zespołu były dwie piosenki opublikowane na składance wydanej przez CZ Records nazwanej Deep Six, na której znalazły się również kompozycje takich zespołów jak Green River, Skin Yard oraz The Melvins.

W 1986 Scott Sundquist opuścił zespół, a na jego miejsce wszedł Matt Cameron, który wcześniej był perkusistą Skin Yard.

Wydali wtedy swój debiutancki album Ultramega OK. Za tę płytę Cornell z ekipą dostali nominację do nagrody Grammy. W 1989 Soundgarden wydali swoją drugą płytę Louder Than Love, tym razem pod patronatem A&M Records. Chwilę po opublikowaniu drugiego albumu basista Hiro Yamamoto opuścił zespół, by skończyć szkołę wyższą. Został wkrótce zastąpiony przez Jasona Evermana, będacego wcześniej, krótko, członkiem zespołu Nirvana, który pojawił się na VHS pt. Louder Than Live, jednakże jako basista w zespole na dłużej pozostał w zamian za Jasona Evermana Ben Shepherd.

Płyta Superunknown była jak do tej pory największym sukcesem w historii grupy. Piosenką promującą album, a zarazem największym hitem Soundgarden jest utwór Black Hole Sun.

Zespół ogłosił zawieszenie działalności w kwietniu 1997. Kilka lat po rozwiązaniu działalności zespół wypuścił składankę zawierającą wszystkie utwory z pierwszych stron singli grupy oraz dodatkowy utwór Bleed Together, nagrany podczas sesji na płytę Down on the Upside. Album został wydany pod nazwą A-Sides.

 

Ostatni skład:

Chris Cornell - wokal

Kim Thayil - gitara

Matt Cameron - perkusista

Ben Shepherd - gitara basowa

 

Dyskografia:

Ultramega OK (1987)

Fopp (1988)

Louder Than Love (1989)

Screaming Life/Fopp. (1990)

Badmotorfinger (1991)

Super unkown (1994)

Down on the Upside (1996)

 

Brak nagród tłumaczy, że Soundgardensi nie przykładali się do roboty (iluzja administratora).

 

 

 
Copyright ©2018 by pdhm
Kreator Stron www