The Cranberries

Bracia z Limerick, Noel i Mike Hogan, założyli zespół The Cranberries wraz z Fergalem Lawlerem w roku 1990. Na początku nazywali się The Cranberry Saw Us (co fonetycznie może oznaczać "sos żurawinowy"). Wokalistą był wtedy Niall Quinn, którego ekstrawanckie upodobania objawiły się m.in. w tytułach piosenek, takich jak "My Grandma drowned in a fountain in Lourdes", "I was always all ways" oraz "Throw Me Down A Big Stairs". Kiedy opuścił zespół, przesłuchania wygrała i jego miejsce zajęła Dolores O"Riordan, wówczas przyjaciółka dziewczyny Nialla. Dolores szybko pokazała swoje umiejętności w pisaniu tekstów. Kiedy dostała od zespołu demo z muzyką do utworu nad którym pracował, następnego dnia wróciła z pełnym tekstem piosenki o nazwie Linger (piosenka) (która miała później stać się jednym z największych przebojów zespołu).

Podczas tournee po wydaniu No Need to Argue zaczęły krążyć plotki jakoby O"Riordan miała zamiar opuścić zespół i rozpocząć karierę solową. Zespół ostro zaprzeczał. Plotki ustały dopiero po nagraniu wiosną 1996 roku przez The Cranberries trzeciego albumu, To the Faithful Departed, którego producentem był Bruce Fairbairn, mający na koncie współpracę m.in. z Bon Jovi i Aerosmith. Produkt okazał się jeszcze bardziej rockowy i surowy. Jednak nie spotkał się z tak ciepłym przyjęciem jak poprzednie płyty. W roku 2006, Q Magazine umieścił go nawet na swojej liście 50 najgorszych albumów wszech czasów. Album rozpoczął na 2 miejscu w Wielkiej Brytanii i 4. w USA, jednak pierwszy singiel, o nazwie "Salvation", nie stał się hitem na miarę "Zombie", "Linger", czy "Ode to My Family". Co prawda płyta zdołała utrzymać się przez trzy tygodnie na Billboard Rock Modern Charts, jednak zaraz potem zaczęła szybko spadać w dół list przebojów i zdobyła tylko podwójną platynę – wynik dużo gorszy od dwóch poprzednich płyt The Cranberries. Drugim singlem z albumu był "Free To Decide", który dotarł do brytyjskiej listy przebojów top 40 i do Top 10 na Billboard Top 40 Charts, stając się tym samym najlepiej ocenianym singlem zespołu od czasu "Linger" z roku 1993. Jesienią roku 1996 zespół odwołał swoje tournee po Australii i Europie, co ponownie doprowadziło do plotek o rozpoczęciu przez O"Riordan kariery solowej. Na początku roku 1997, piosenka "When You"re Gone" została wydana jako singiel w USA i osiągnęła Top 20 w the Billboard Top 40 Charts – osiągając w historii zespołu jeden z trzech najlepszych wyników w USA.

The Cranberries postanowili poczekać z nowym albumem. Po kilkunastu latach ciągłych tournee i akcji promocyjnych, sprzedaniu ponad 38 mln albumów i zagraniu koncertów dla setek tysięcy wielbicieli na całym świecie, zespół zdecydował, że czas na przerwę.

 

Ostatni skład:

Dolores O"Riordan Burton - śpiew, gitara

Mike Hogan - gitara basowa

Noel Hogan - gitara

Fergal Lawler - perkusja

 

Dyskografia:

1992 Everybody Else Is Doing It, So Why Can"t We?

1994 No Need to Argue

1996 To the Faithful Departed

1999 Bury the Hatchet

2000 Bury the Hatchet: The Complete Sessions

2001 Wake Up and Smell the Coffee

2002 Treasure Box

2002 Stars - The Best Of 1992-2002

 

Nagrody są ale administraor Basia niestety ich nie znalazła. Wińmy za to internet.

 
Copyright ©2018 by pdhm
Kreator Stron www