Jim Morrison

James Douglas Morrison znany jako Jim Morrison (ur. 8 grudnia 1943 na Florydzie, zm. 3 lipca 1971 w Paryżu) – poeta i piosenkarz rockowy związany z psychodeliczną grupą The Doors.
Jim urodził się na Florydzie, w rodzinie pochodzenia szkocko-irlandzkiego, jako syn George"a Stephena Morrisona i Clary Clark Morrison. Wraz z rodziną przenosił się wielokrotnie, zamieszkując w różnych rejonach USA. Ostatecznie osiadł w Kalifornii. Ojciec młodego Jima, admirał, jeden z dowódców floty amerykańskiej na Pacyfiku podczas II wojny światowej, był dla niego źródłem nieustannej frustracji. W charakterze ojca upatruje się źródeł późniejszych skłonności rebelianckich syna. Jim wcześnie opuścił rodzinny dom. Wstępując na uniwersytet z rozmysłem podał fałszywą informację, że oboje jego rodzice nie żyją. W czasie studiów zainteresował się poezją Williama Blake"a oraz filozofią Fryderyka Nietzschego. Zaczął sam pisać poezję. Rozpoczął także eksperymenty z substancjami psychoaktywnymi takimi jak LSD i haszysz. W wyniku przypadkowego spotkania z kolegą ze studiów, pianistą Rayem Manzarkiem został wokalistą rockowym, wkrótce zdobywając gigantyczną popularność. Wraz z Robby"m Kriegerem, Johnem Densmorem oraz Rayem Manzarkiem (początkowo Manczarkiem) utworzył zespół The Doors. Nazwę grupy zaczerpnął z książki Drzwi percepcji autorstwa Aldousa Huxleya.
Morrison najwyraźniej nie był psychicznie przygotowany do roli gwiazdora rock and rolla. Jego krótka kariera to pasma skandali obyczajowych, awantur, orgii, uzależnienia od alkoholu oraz stałego balansowania na granicy obłędu. Styl życia Morrisona wpłynął na tarcia w grupie, w której trzech instrumentalistów zdecydowanych było rozwijać muzykę, podczas gdy wokalista coraz częściej nie był w stanie w ogóle pracować i występować na scenie.
Jim Morrison został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu w sąsiedztwie grobów Balzaca, Moliera, Oscara Wilde"a, Fryderyka Chopina oraz Édith Piaf.
Na język polski wiersze Morrisona tłumaczył Artur Brodowicz, natomiast teksty piosenek - Jędrzej Polak, Tomasz Beksiński i Marcin Zgaiński. Twórczość literacka Jima Morrisona w polskim przekładzie zawiera się w tomach:
The Doors. Antologia tekstów i przekłaów, tłum. Jędrzej Polak Poznań 1991.
Władcy i Nowe Stworzenia, tłum. Artur Brodowicz, Kraków 1993
Wilderness. Dzikie pustkowie, tłum. Artur Brodowicz, Kraków 1994
Amerykańska noc, tłum. Artur Brodowicz, Kraków 1999

Bibliografia:
The Lords (Władcy, 1969)
The New Creatures (Nowe stworzenia, 1970)
An American Prayer (Amerykańska modlitwa, 1970)
Paris Journal
Notebook poems
Poems from Tape Noon
Poems 1966-1971 (1971)
Ode to L.A.
Far Garden
Jamaica
Dry Water
The Village Tapes
As I look back (Kiedy patrzę za siebie)
Other Poems
The Lords and the New Creatures (Władcy i Nowe Stworzenia, 1971)
Wilderness (Dzikie pustkowie, 1988)
The American Night: The Writings of Jim Morrison, vol.1 i vol 2 (Amerykańska noc, 1990-1991)


 
Copyright ©2018 by pdhm
Kreator Stron www