Janes Addiction

Jane"s Addiction powstało po spotkaniu muzyków Psi Com i Flower Quartet. W tej pierwszej udzielał się Perry Farrell a w drugiej Eric Avery. Farrell potrzebował basisty by utrzymać Psi Com przy życiu a Avery był bez zespołu, gdyż Flower Quartet się rozpadło. Wszystko to działo się w roku 1985.
Eric Avery dołączył do Psi Com, ale grupa i tak się rozpadła, nie zdążywszy nawet zagrać z nim koncertu. Niemniej on i Perry postanowili działać dalej. Kilka razy wystąpili razem jako Illuminotics. Mieli tylko bas i wokal więc ich działalność polegała tylko na jamach. Wkrótce nazwa zespołu zmieniła się na Jane"s Addiction - od Jane Bainter, która mieszkała razem z chłopakami nie raz ich utrzymując (była wielką fanką ich twórczości). Wbrew legendzie - prawdopodobnie nie była prostytutką.
Poszukując innych muzyków, muzycy wypróbowali gitarzystę Chrisa Brinkmana z poprzedniej kapeli Erica (Scrunge) oraz perkusistę Stephena Perkinsa. Stephen poznał kapelę poprzez siostrę Erica, z którą się spotykał. Chris nie zagrzał w zespole miejsca na długo, podobnie jak jego następca - Ed (nazwisko nieustalone). Wtedy Stephen zaproponował kandydaturę Dave"owi Navarro, z którym grał kiedyś w kapeli Disaster. Wreszcie wśród członków zaistniało porozumienie i tak narodził się pierwotny skład tej grupy.
W roku 1986 Jane"s Addiction działało pełną parą. Pisanie utworów, liczne i coraz popularniejsze występy świadczyły o rozwoju kapeli. Wzbudziło to zainteresowanie kilku wytwórni płytowych. Po koncercie w Roxy, który został upamiętniony na debiutanckiej płycie, wokół zespołu wrzało. Kapela ostatecznie podpisała kontrakt z wytwórnią Warner, która zaoferowała grupie dużą wolność artystyczną.
Pod koniec roku 1989, zespół wszedł do studia by popracować nad trzecią płytą, ale z uwagi na zmęczenie, konflikty i nałogi muzyków, wysłano ich na urlop. Do nagrań powrócili na początku 1990 roku z tym samym producentem. Jednak atmosfera w zespole była fatalna. Prawie nigdy się nie zdarzyło aby w studio byli obecni wszyscy muzycy na raz. Tak wielkie były nieporozumienia. Dave Navarro twierdzi iż w jego pamięci "nagranie płyty nie trwało więcej niż pięć minut". Jednak po pięciu miesiącach trzecia płyta była gotowa. Już pod koniec roku Ritual de lo Habitual, została wydana. Okładka znów przysporzyła kontrowersji, na tyle poważnych, że część płyt została ubrana w "Jane Condom" - czarną folię. Powodem tego, jak i licznych problemów w dystrybucji, były wizerunki Perry"ego, Casey Niccoli i Xioli Bleu - nagich i w aureolach. Przygotowano nawet alternatywną, białą okładkę, by uciszyć krytyczne i oburzone głosy.
W 2004 Jane"s rozpadło się na dwa odrębne zespoły – The Panic Channel z Dave"em Navarro (gitara), Stephenem Perkinsem (perkusja), Chrisem Chaneyem (bas) oraz dopełniającym wokalistą Steve"em Isaacem, i na Satellite Party z Perrym (wokal), Nuno Bettencourt (gitara), Steve Ferlazzo (klawisze), Tony Kanal (bas) i Kevin Figueiredo (perkusja).

Skład:
Perry Farrell - wokal
Dave Navarro - gitara
Stephen Perkins - perkusja
Chris Chaney - bas
Dyskografia:
Jane"s Addiction (1987)
Nothing"s Shocking (1988)
Ritual de lo Habitual (1990)
Live and Rare (1991)
Kettle Whistle (1997)
Strays (2003)
Up from the Catacombs: The Best of Jane"s Addiction (2006)

Nagrody:
MTV Video Music Award for Best Alternative Video 
Copyright ©2018 by pdhm
Kreator Stron www