Guns N" Roses

Grupa była "kamieniem milowym" na długiej drodze historii rockowej rebelii. Uzyskała, całkiem zresztą zasłużenie, miano bad boys (a także the most dangerous band in the world) końca lat osiemdziesiątych XX wieku. Rozpoczynając swą działalność w 1985 miała spore trudności w przebiciu się na rynku. Nieustanne koncertowanie, w końcu wyrobiło grupę fanów, wystarczającą do pokonania inercji rynku muzycznego. Od tego czasu Guns N" Roses stało się jednym z najpopularniejszych amerykańskich zespołów rockowych. Wskutek tarć personalnych, w początkach lat dziewięćdziesiątych grupa znikła ze sceny, ale nie zawiesiła swego istnienia. Powrót na scenę stał się jednak możliwy z nowymi muzykami, wobec nieprzejednanego stanowiska ex-członków zespołu, odmawiających współpracy z Axlem, który z kolei jest właścicielem praw do nazwy grupy.
W wyniku problemów z narkotykami w maju 1990, Steven Adler został wyrzucony z zespołu. Na jego miejscu grało kilku perkusistów w czasie nagrań do płyt Use Your Illusion, a w końcu jeden z nich - Matt Sorum z formacji The Cult został na stałe. Ponadto mniej więcej w tym samym czasie zespół zasilony został klawiszowcem Dizzy Reedem, którego sceniczny debiut miał miejsce w Rio de Janeiro podczas pierwszej edycji festiwalu Rock in Rio 20 stycznia 1991 roku.
We wrześniu 1991 roku, po wydaniu podwójnego albumu Use Your Illusion grupę na własne życzenie opuścił Izzy Stradlin. W listopadzie tego samego roku gitarzystą zespołu został Gilby Clarke z formacji Kills for Thrills.
Po zakończeniu gigantycznej "Use your Illusion Tour" i wydaniu w międzyczasie płyty The Spaghetti Incident doszło do spięć w zespole. Z grupy wyrzucony został Gilby Clarke. Z zespołem grali Paul Huge, a także gitarzysta zespołu Ozzy"ego Osbourne"a Zakk Wylde. Stopniowo jednak skład zespołu zaczął się kruszyć. Z Guns N" Roses pożegnali się: w 1996 roku Slash, w 1997 Matt Sorum i Duff McKagan. Tym samym ostatnim członkiem oryginalnego składu pozostał Axl Rose. Po okresie milczenia zespół dał 2 koncerty (sylwestrowy występ w House of Blues w Las Vegas w 2001, oraz podczas trzeciej edycji Rock in Rio) w nowym składzie.
Promującą nowo powstały album Chinese Democracy Pod koniec europejskiej trasy Braina, który wrócił do domu zajmować się nowonarodzonym dzieckiem, zastąpił Frank Ferrer.
15 czerwca 2006 na stadionie Legii w Warszawie odbył się koncert Guns N" Roses, na którym gościnnie wystąpił były gitarzysta i współzałożyciel zespołu Izzy Stradlin.
Obecnie kawałki demo z Chinese Democracy które wyciekły do internetu to: Catcher In The Rye (nagrany z Brian"em Mayem z Queen), IRS, T.W.A.T.(There Was A Time), Chinese Democracy, Madagascar, Better, The Blues.
Guns N" Roses planują wydać Chinese Democracy w lutym 2008 roku, a jeśli płyta spodoba się publice, w następnych latach planują wydanie 2-3 kolejnych płyt. Data premiery Chinese Democracy była już wielokrotnie przekładana.

Skład:
Axl Rose - wokal
Robin Finck - gitara prowadząca
Ron Thal - gitara prowadząca
Richard Fortus - gitara rytmiczna
Tommy Stinson - gitara basowa
Brain Mantia - perkusja
Dizzy Reed - instrumenty klawiszowe
Chris Pittman - instrumenty klawiszowe i efekty specjalne
Frank Ferrer - perkusja (w zastępstwie Braina Mantii)
W maju 2006 roku zespół wyruszył w trasę koncertową

Dyskografia:
Live ?!*@ Like a Suicide (1986, EP)
Appetite for Destruction (1987)
G N" R Lies (1988)
Use Your Illusion I & II (1991)
The Spaghetti Incident (1993)
Live Era "87-"93 (1999)
Greatest Hits (2004)


 
Copyright ©2018 by pdhm
Kreator Stron www