Alice in chains

Alice in Chains - amerykański zespół grunge"owy założony w 1987 roku przez wokalistę Layne"a Staley"a i gitarzystę Jerry"ego Cantrella. Był obok Nirvany i Pearl Jam kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Sami artyści zdecydowanie odcinali się od nurtu grunge i twierdzili, że grają heavy metal. Stworzona przez nich muzyka jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna.

Layne Staley spotkał w 1987 roku Jerry"ego Cantrella, dobrze zapowiadającego się gitarzystę, który również chciał założyć zespół. Dzięki znajomościom Cantrella do przystąpienia do zespołu udało się namówić basistę Mike"a Starra oraz perkusistę Seana Kinneya. Początkowo grupa nosiła nazwę Alice N Chainz, ale dość szybko została ona zmieniona na Alice in Chains.

Początkowo grupa występowała w klubach Seattle, co zmieniło się, gdy zespół podpisał kontrakt z Columbia Records. Umożliwiło to wydanie w 1990 roku albumu Facelift. W 1992 pojawiły się dwa wydawnictwa zespołu, na początku roku EP Sap, a pod koniec druga płyta studyjna Dirt, która przyniosła zespołowi olbrzymią sławę.

W 1993 grupę opuścił z powodu narkotykowych problemów Mike Starr. Zastąpił go Mike Inez, który wcześniej występował w zespole Ozzy"ego Osbourne"a. W 1994 roku światło dzienne ujrzała EP Jar of Flies, a rok później kolejne wydawnictwo - Alice in Chains.

W roku 1996 zespół wydał CD i DVD z koncertu MTV Unplugged, zatytułowany po prostu Unplugged. Zaraz potem problemy narkotykowe Staleya spowodowały zawieszenie działalności zespołu. Powrót nastąpił w 1999 roku, kiedy to grupa zdołała nagrać dwa nowe utwory, fakt ów nie zdołał jednak wyciągnąć z kryzysu pogrążającego się w uzależnieniu Staleya. 19 kwietnia 2002 roku policja znalazła ciało wokalisty, który zmarł prawdopodobnie 5 kwietnia w wyniku przedawkowania mieszanki morfiny, kodeiny i kokainy.

 

Obecny skład:

Jerry Cantrell - gitara, wokal

Mike Inez - gitara basowa

Sean Kinney - perkusja

William DuVall - śpiew, gitara

 

Dyskografia:

We Die Young (1990)

Facelift (1990)

Sap (1992)

Dirt (1992)

Jar of Flies (1994)

Alice in Chains (1995)

Unplugged (1996)

Live (2000)

 

Jakieś nagrody napewno istnieją, jednak ta informacja jeszcze do nas nie dotarła.

 

 
Copyright ©2018 by pdhm
Kreator Stron www